POSJET RODNOM KRAJU VELIKANIMA, STJEPANU I ANTUNU RADIĆU

18.11.2016. – PROJEKTNI DAN – TREBARJEVO DESNO – POSJET RODNOM KRAJU VELIKANIMA, STJEPANU I ANTUNU RADIĆU – NOVO PRIJATELJSTVO

Planirano još na početku školske godine, dogovarano tijekom prve polovine prvog polugodišta i dogovoren je posjet Trebarjevu Desnom 18. studenoga 2015. godine. Osmaši naše škole uz pratnju učitelja Novaka, učiteljica Mandić, Borić, Noth, Pergar i  ravnateljice Bakarić posjetili su Trebarjevo Desno i OŠ Braća Radić kako bi obilježili godišnjicu, 245., školstva u Kloštar Ivaniću i okolnim područjima, među kojima je Trebarjevo Desno – rodni kraj velikana po kojima naša škola i nosi ime. Poznat je njihov doprinos, ne samo u političkom i društvenom životu Hrvatske, nego i njihove osobnosti i djelovanja na ovim područjima, utjecaj na razvoj školstva i školovanja, na razvoj narodne kulture i kulturni doprinos na ovim područjima.

Početak – predvorje naše škole u 7:30. Dok su ostali učenici naše škole na nastavi, mi gledamo školski film koji nam je pripremio učitelj Novak. Bio je to biografski film o Stjepanu Radiću – obitelj – djetinjstvo – školovanje – znanstveni rad – kulturna djelatnost - politička djelatnost – nesretne okolnosti iza kojih slijedi smrt Stjepana Radića. Učitelj Novak održao je kratko predavanje, sat povijesti o društvenim i političkim prilikama Hrvata krajem 19. st. i prvoj polovini 20. st. Na njegovo predavanje nadovezala se učiteljica Noth i održala predavanje o kulturnoj djelatnosti obitelji Radić, njihovom doprinosu narodnoj baštini koju su prikupljali godinama i upotpunjavali individualnim umjetničkim tekstovima. Govorila je o položaju ljudi, socijalnim prilikama i položaju hrvatskog jezika tog vremena.

Krenuli smo – prema Trebarjevu. Kratka vožnja autobusom, ali dovoljna da zamislimo male, mnogobrojne članove obitelji Radić u njihovom prirodnom okruženju. U Trebarjevu Desnom, pred mostom dočekala nas je ravnateljica škole Braća Radić, Martinska Ves, Verica Pleša. Dobro raspoložena, srdačna i vrlo otvorena dopratila nas je pred školu i predstavila nas dobro raspoloženim učiteljima škole. Uz doručak, kratak obilazak njihove male, ali veselo uređene škole sklopljena su nova prijateljstva i pali dogovori o novom druženju na proljeće i nekom dogovorenom sportskom susretu među učenicima naših škola. Laganim hodom obišli smo okolna sela, središnju župu sv. Martina, obilazak crkve i predavanje o povijesti crkve, odslušali skladbu na orguljama te krenuli prema Vatrogasnom domu gdje smo uz družrnje i predavanje lokalnog stanovništva i učitelja povijesti obišli spomen-kuću Stjepanu Radiću koja je još uvijek u izgradnji. Kraj našeg druženja obilježio je posjet bisti Stjepana Radića, mjestu na kojem je nekad bila kuća Radića.

Povratak – zahvaljujemo svim učiteljima škole u Martinskoj Vesi na srdačnosti i utrošenom trudu, članovima Vatrogasnog društva na ukazanom gostoprimstvu. Lijepo vrijeme, dobro raspoloženje i novo prijateljstvo obilježili su povratak našoj školi. Skupili smo se u predvorju otkuda smo i krenuli te za kraj održali kviz znanja kako bismo ponovili naučeno. Napeto do samog kraja, zahvaljujemo svim sudionicima kviza, ali pobijedio je 8.b, iako 8.a i 8.c tvrde – nezasluženo, hahaha!

Za kraj – nešto što učenici nisu prihvatili s oduševljenjem – domaća zadaća. Vratiti se godinama unatrag i zamisliti jedan školski dan malih Radića. Kakvi su učenici bili, gdje spavali, njihovi mogući hobiji, jesu li oni voljeli pisati zadaće,… sastavak.

Učiteljica Irena Noth

objavio: Sergej Pavlek   datum: 7. 2. 2016.