ZAŠTO NAŠA ŠKOLA NOSI IME BRAĆE RADIĆA?

U SPOMEN 20. GODINA NAZIVA NAŠE ŠKOLE

OSNOVNA ŠKOLA BRAĆE RADIĆA

ŠKOLSKA GODINA 1991./1992. – 2011./2012.

ZAŠTO NAŠA ŠKOLA NOSI IME BRAĆE RADIĆA?

TKO SU BILI STJEPAN I ANTUN RADIĆ?

Pogledajte slike u foto galeriji!

-          Antun Radić rođen je 11. lipnja 1869. godine, a Stjepan 11.lipnja 1871. godine. Braća su rođena u našoj blizini u Trebarjevu Desnom kod Siska. Seljačka obitelj koja je brojila 11 djece, imala je samo 3 rali zemlje.

-          Zbog slabovidnosti, roditelji Stjepana nisu baš željeli školovati, ali on je od početka školovanja bio vrstan učenik.

-          Dok je stariji Antun bio miran i dugo razmišljao prije nego bi nešto rekaoili napisao, mlađi Stjepan bio je impulzivan.

-          Antun je studirao u Beču i stekao doktorat iz književnosti, Stjepan je glasno tražio pravdu.

-          Iz političkih razloga Stjepan je izbačen iz gimnazije i maturu polaže privatno u Karlovcu. Upisuje Pravni fakultet u Zagrebu, ali za vrijeme opere Nikola Šubić Zrinski, glasno je tri puta uzviknuo: „ Slava Zrinskomu, dolje tiranin Hedervary!“ – za to je osuđen na tri mjeseca zatvora.

-          Prilikom posjete Austro-Ugarskog cara Franje Josipa I. Zagrebu, organizirao je 54 studenta koji su  spalili zastavu na Trgu bana Jelačića. Kao kolovođa osuđen je na šest mjeseci zatvora i zabranu studiranja u Austro-Ugarskoj monarhiji.

-          Odlazi u Pariz, gdje je studirao na, i danas glasovitoj Sorboni – Odsjek Visokih političkih znanosti – i prvi od svih studenata Balkana stekao diplomu Laureat des Scients Politiqes.

-          S bratom 1904. godine osniva Hrvatsku seljačku pučku stranku. U njihovo vrijeme 90%  stanovništva u Hrvatskoj je bilo seljačko.

-          Borba braće Radić bila je protiv svakog okupatora, a za slobodnu seljačku Republiku Hrvatsku. U vrijeme raspada Austro-Ugarske monarhije, Stjepan se zalagao za ujedinjenje južnoslavenskih naroda, ali upozoravao je na nužnost dogovora o položaju sjedinjenih zemalja u budućoj državi. Uvijek je isticao: „ Ne valja nivelirati, rušiti, nego harmonizirati, skladno ujedinjavati“.

-          Upravo zbog stava protiv centralističke Jugoslavije, stradao je zajedno sa suradnicima od metka u Narodnoj skupštini Jugoslavije. Stjepan je od posljedica ranjavanja umro 1928. godine, dok je Antun dožovio 51 godinu.

-          Posljedice centralističke Jugoslavije, protiv koje su braća Radić digla svoj glas,  osjetile su i naše obitelji tijekom Domovinskog rata.

-          Braća Radić dobro su znala da nema uspona naroda bez razvoja znanosti, kulture i socijalne svijesti. Zato su iznad svega cijenili prosvjetu  i sami djelovali kao prosvjetitelji.

Vjerujemo da je sada i vam,  mladima, jasno zašto naša škola nosi ime po ovim znamenitim sinovima našeg naroda. Što više budemo o braći Radić  znali, biti će nam jasnija i naša novija povijest.

objavio: Sergej Pavlek   datum: 14. 6. 2011.