Lions Quest-Vještine za adolescenciju - edukacija

U sklopu projekta u okviru preventivnog programa naše škole „Stisni crveno za nasilje“, financiranog sredstvima MZO, 22. i 23. veljače 2024.g., u prostorijama škole održana je edukacija Lions Quest – Vještine za adolescenciju. U edukaciju su bili uključeni učitelji predmetne nastave, ravnateljica i stručne suradnice.  Lions Quest  je preventivni program koji je  namijenjen učenicima od 10 do 14 godina, a temelj mu je poticanje socijalno-emocionalnih kompetencija kod djece i mladih s područjem djelovanja na sprječavanju vršnjačkog nasilja i ovisnosti o drogama, sprječavanju nasilja i konfliktnih situacija. Osmišljen je za poučavanje socijalnih vještina, izgradnju karaktera i učenje o vrijednostima u društvu. Kao bitne vještine Lions Quest navodi: upravljanje emocijama i rješavanje konflikata, samopouzdanje, samodisciplinu, odgovornost i prosuđivanje, djelotvornu komunikaciju, donošenje odluka i rješavanje problema, jačanje veza, odupiranje negativnim pritiscima vršnjaka, bolje promišljanje i postavljanje ciljeva i rad u društvenoj zajednici.

Program je nastao kao rezultat suradnje Ureda za droge i kriminal pri Ujedinjenim narodima (UNODC-United Nations Office on Drugs and Crime) i LIONS pokreta. Nalazi se u europskoj i američkoj bazi znanstveno evaluiranih, učinkovitih programa.

Edukacija je uspješno provedena te očekujemo da će usvojena  znanja o vještinama iskustvenog učenja, otkrivanja i povezivanja s učenicima i među učenicima, biti „alat“ koji će moći  primijeniti u svakodnevnom životu i na taj način im  pomoći da se razviju u samopouzdane osobe koje poštuju sebe i druge te se odlučuju za zdrave izbore.

Izvor: web

objavio: Sergej Pavlek   datum: 28. 2. 2024.